x

SAÇ KESİM TEORİLERİ VE TEKNİKLERİ

Kesim için salonumuza gelen müşterinin öncelikle istediği model öğrenilir.Vücut ve yüz şekline uygunsa kesim uygulanır. Uygun değilse vücut ve yüz şekline uygun model için ikna yoluna gidilmelidir.Aynı zamanda Salonumuza gelen müşteri hem estetik bakımdan hemde ruhsal yönden saçını kestirmeye ihtiyaç duyabilir.
 
 A) Estetik Bakım: Müşteri ustaca kesilmiş bir saç,kolayca taranabilen şekil alabilen bir saç modelini tercih eder.Yüzüne yakışan bir modelle güzelliğine değer katabileceğini düşünür.
 B) Ruhsal Yönden: Günlük yaşamın sıkıntı ve sitresinden kurtulabilmek için kuaföre ihtiyaç duyulabilir.Müşterilerimize güler yüzle davrandığımız taktirde kendilerini huzur ve güvende hissederler.Müşterinin düşünce ve isteklerini dinleyip,kuaför kendi sanat ve görüşünüde katarak yapacağı düzenli ve teknikli çalışma sonucunda müşterinin yüzüne ve kişiliğine uygunsa bir saç kesimi ortaya çıkarınca o müşteri ruhsal ve moral bakımından rahat eder ve mutluluk duyar.

 KESİM TEKNİKLERİ

 
 Düz kesim: Buna kare ve küt kesimde denilebilir.
 A) Saç boyları düz olacak şekilde eşit kesilir.Saçlar düz ve kür durur.
 B) Ense boydan ilk kesilen ölçüden biraz daha uzun kesilirse saç içe dönük durur.
 C) Bu kesimde B şıkkının tam tersidir.İlk kesilen ölçüden sonra saç biraz daha kısa kesilirse saçta kat oluşur ve saç uçları kabarık ve dolgun bir görünüm alır.
 
 YÜZ ŞEKİLLERİNE GÖRE SAÇ KESİMLERİ
 
 A) Yuvarlak Yüz: Yanlardan hareketli duracak modeller seçilmeli.Tepe kısmı kabarık bir görünüm sağlanmalıdır.Bu görüntü yüze incelik vereceğinden kesim ona göre yapılmalıdır.
 B) Köşeli ve kare Yüz: Yine oval yüze benzetmek için tepeler ve yanlar uyumlu bir şekilde kesilmelidir ve kabarıklık sağlanmalıdır.
 C) Uzun Dikdörtgen Yüz: Yüzün kısa görünmesini sağlamak için tepe basık,perçem kullanılabilir.Yanlarda krepe ile kabarıklık sağlanmalıdır.
 D) Üçgen Yüz: Alın dar, çene geniş , çeneyi küçük gösterip, alnı genişletmek için tepede kabarık bir görünüm sağlanmalıdır.Perçem kullanılabilir.Çene küçük, alın geniş ise alına tepelerden saç düşürülerek alın Kolinfile (Kusuru kapatmak) olabilir.
 Küçük burunlu yüzlerde saçlar geriye taranabilir.Bombeli alın ve büyük burunlu yüzlerde alına veya yanlardan saçlar düşürülebilir saç geriye doğru yapıştırılmamalıdır.
 Omuzları geniş ve enseside genil olan bir kişiye kısa kesim yapılacaksa ense V şeklinde kesilmelidir.
 
 KATLI KESİM
 
 A) Uzun Katlı Kesim : Ön kahkül boyundan ölçü alınarak kesime başlanır.Daha sonra aldığımız ölçü olacak şekildeen alt boya gidilerek saç kesilir.Bu kesim yapılırken saçlar çok iyi taranıp dik olarak tutulur.
 B) Katlı Kesim: Buna çok katlı kesim denir. Genellikle herkezin kullanabileceği bir kesimdir.Müşterinin isteği göz önünde tutulur.Kesime enseden başlanır.Ense boyu kısa yukarı çıkıldıkça biraz daha uzun kesilir.
 C) Az katlı Kesim: Saçın her tarafına değilde belli bir bölümüne kat verilir.Genelde yanlar ve üstler uzun alt boylara kat verilir.Ve daha sonra bütün saça bütünlük sağlanacak şekilde kat verilir.
 D) Oval Kesim : Buna V kesimde denir.Çene ve burun hizasından başlayıp bu ölçüye göre yanları uzun keserek uyumlu bir şekilde arkaya doğru dahada uzun ölçülerle oval kesim yapılır.İlk başlama noktasıyla arkadaki en uzun boy arasında düzgün bir kesim çizgisi olmalıdır.Oval kesim orta ve oval olarak yapılır.Aynı zamanda oval katlı kesimde yapılır.
 
 SİMETRİ KESİM
Fransızca bir kelime olup Türkçe Anlamı : Bir cismin 2 tarafının Birbirine eşit olması demektir.Buraya kadar anlatılan saç kesme tekniklerinin hepsinde simetri ölçü kullanılır.Kesilen saçların hiçbir yanı diğer yanından uzun veya kısa olmamalıdır.Simetri ölçüyü iyi bulmak için kuaför sık sık aynadan müşterinin yüzüne ve saçın ön görünümdeki boy ölçülerine bakarak gerektiğinde tarakla ölçerek veya kulak ve çene,hizası gibi belli noktaları ölçü yeri olarak kullanmak suretiyle kesimi simetrik ölçüye uygun olmasına dikkat edilmelidir.Saç kesiminde dikkat edilecek bir hususta şudur: Hangi model ve şekil saç kesimi yapılırsa yapılsın kesme işleminin sonunda saçlar değişik yönlere taranarak kesimin son bir kontrolü yapılır.Bil hassa kesimde modeli ortaya çıkartıp göstererek olan çizgi ve çerçevenin kusursuz olması için son kontrole dikkat edilmelidir...
 
 ASİMETRİ SAÇ KESİMİ
 Asimetri fransızca bir kelime olup Türkçede anlamı Simetrinin tam tersidir. Yani iki tarafında birbirine eşit olmaması , Tam tersine farklı olmasına asimetri denilmektedir.Asimetri saç kesimindekahkül olsun , yüzü çevreleyen yan saçlarda olsun saç boylarının birinin diğerinden farklı olmasına asimetri saç kesimi denilmektedir.
 
 SAÇ KESİMİNDE MAKİNA VE USTURA İLE KESİM TEKNİĞİ :
 
 Favori ve kulak arkası kesiminde makas yerine elektrikli makina kullanılır.Kulak üstü saçların kesiminde elektrikli makina ile çalışılması bu konuda usta olmayanlara tavsiye edilemez.Çünkü makina kaçırılarak kulak üstü fazla açılabilir.Sol elin ortasındaki iki parmağı fazla bastırmadan müşterinin başına konur.Baş parmak ile kulak önündeki deri hafifçe yukarı doğru çekilir ve ustura ile favori kesilir.
 
 EFİLE MAKASI (ARA MAKAS)
 
 Islak saç çok kalın ve geniş olmayacak şekilde ayrılıp parmak arasında tutularak bu saçın ortasından aşağı doğru kesim yapılır.Aynı yere ikince kez kesim makası vurulmaz.Düzenli olarak ayrılan saçlara sırasıyla işlem yapılır.Düz makaslada efile yapılabilir.Saç kesme aletleri sadece saç kesiminde kullanılır.

 

Döviz Kuru

Döviz Efekt.Alis Efekt.Satis
USD 2.6831 2.6938
EUR 2.9961 3.0081

Ziyaretçi

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün56
mod_vvisit_counterDün62
mod_vvisit_counterBu Hafta118
mod_vvisit_counterBu Ay2903
mod_vvisit_counterGenel55421

Poligon Mahallesi ABC Pilaza Yolu No : 105 İstinye/Istanbul   Tel: +90 0212 229 54 44  Faks: +90 0212 229 54 45  E-mail: info@salonistinye.com

Valid XHTML & CSS | Copywrite 2010-Salon Istinye| Web Designer: Payda Bilisim